czwartek, 25 kwietnia 2013

Pompeje i Herkulanum - rzymskie odpowiedniki Sodomy i Gomory?

1864 rok. Giuseppe Fiorelli rozpoczął pierwsze systematyczne wykopaliska na terenach Pompejów i Herkulanum. Jego oczom ukazał się zastygły w czasie, starożytny świat.
To właśnie Fiorelli wynalazł możliwość rekonstrukcji zwłok zastygłych w lawie: do przestrzeni zajmującej dawne ciało wlewał płynny gips, który idealnie odtwarzał ludzkie sylwetki.
Archeologowie odkrywali także ruiny murów i domów. Wewnątrz i na zewnątrz budynków utrwaliły się starożytne freski, przedstawiające  sceny rodzajowe, mitologiczne i... erotyczne.
Wiele budynków posiadało malowidła zawierające opowieści z intymnego życia młodych ludzi. Badacze uważają, że mogły to być "reklamy" domów publicznych, których w Pompejach było co nie miara.
XIX- wieczni naukowcy byli tak zawstydzeni obrazami, że od razu zakrywali je warstwą tynku. Ponownie ujrzały one światło dzienne w XX wieku.
Pompeje i Herkulanum były miastami podobnymi do biblijnej Sodomy i Gomory. Rozpustne życie mieszkańców rozzłościło Boga, który w gniewie zesłał na nich śmierć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz